Jdi na obsah Jdi na menu
 


SÚS KRNOV JE NÁSTUPCE BOXERSKÉHO TJ KRNOV

Sdružení úpolových sportů je nástupce úspěšného boxerského oddílu TJ Krnov, který  v roce 1946 založil p. Zdeněk Horák.Nově vzniklý boxerský oddíl našel příhodnou střechu nad hlavou pro svoji činnost v malé tělocvičně krnovské Sokolovny.Zdeněk Horák aktivně boxoval, zároveň dělal trenéra ostatním borcům, kteří dosahovali dobrých výsledků.Box se v Krnově těšil velké popularitě a utkání jenž se konala ve velkém sále hotelu  Slezský domov byla zcela vyprodána.Zdeněk Horák vystudoval FTVS a stal se reprezentačním trenérem boxerů Československa.Jako trenér se zúčastnil 3x olympijských her a to roce 1964 v Tokiu, 1968 v Mexiku a v roce  1972 v Mnichově.

Přestože funkce trenéra reprezentačního družstva Československa byla časově velmi náročná vedl dále oddíl boxu v Krnově společně s trenéry p.Śtěpánkem a Chasákem,vytvořili v Krnově silný celek jenž si v roce 1966 vybojoval účast v I. dorostenecké lize.Při jeho vytíženosti ve funkci trenéra ČSR se již nemohl plně angažovat v krnovském oddíle boxu , v 70 letech oddíl boxu vedl jako trenér p. Richard Olah bohužel se v roce 1975 pro malý zájem mládeže přestalo trénovat.

V roce 1981 se p. Horák vrátil do Krnova a plně obnovil činnost boxerského oddílu společně s p. Křapou p. Morbitzerem a p. Krajčím, kteří  v roce 1982 úspěšně složili trenérské zkoušky a společně se věnovali trenérské činnosti.V roce 1983 se v Krnově po delší době konal boxerský turnaj,který podpořil vzrůstající zájem mládeže o tento sport v Krnově.Kvalitní příprava boxerů i důsledná funkcionářská práce přinesla své ovoce a krnovští mladí boxeři se začali prosazovat v rámci kraje i republiky.Největšího úspěchu dosáhl Ondřej Olah,v roce 1991 na mistrovství ČSFR v Krnově získal mistrovský titul,stříbrnou medaili vybojoval Tomáš Peter a Jiří Dřímal,Stanislav Bártek získal bronzovou medaili.O rok později v kategorii dorostenců vybojují titul více mistrů ČR Josef Krajčí a Martin Cicko.

V roce 1993 se Martin Cicko stává dorosteneckým mistrem republiky,bronzovou medaili z mistrovství společně s Pavlem Ochmanem získává také v letech 1995 a 1996.

Daří se i krnovským mužům Fr.Chomovi,Romanu Suchému kteří v letech 1992- 1994 získávají bronzové medaile.Stanislav Bártek na mistrovství republiky v Sokolově a Opavě se stává dvojnásobným více mistrem ve váze do 91 kg.V roce 1995 je krnovský oddíl boxu zasažen tím ,že zemřel předseda oddílu boxu Jaromír Pavlík.V roce 1996 zakládají p.Zdeněk Horák a Jaroslav Morbitzer ve spolupráci s ČBA I.ročník Velké ceny Krnova v boxu.Bohužel v roce 1997 zemřel zakladatel boxu v Krnově vynikající trenér a člověk Zdeněk Horák.Na konci roku 1997 proběhla volba výboru oddílu a předsedou boxerského oddílu se stal p.Jaroslav Morbitzer,místopředsedou p. Josef Krajčí,dále do výboru byli zvoleni MUDr. David Schrott, p. Petr Křapa a Josef Vondrák.Oddíl boxu těžil ze zkušenosti jak boxerských tak funkcionářských které předal p. Zdeněk Horák,členská základna se skládala hlavně z mládeže a navázala na předešlé dobré výkony v ringu,v roce 1999 se stal mistrem ČR v kategorii kadetů Bohuslav Bikár ve váze do 45 kg,Bohuslav Bikár jako mistr ČR v kadetech mohl boxovat i na juniorském mistrovství ČR v Ustí nad Labem a vybojoval bronzovou medaili,rovněž Martin Morbitzer získal na mistrovství juniorů ve váze do 63,5 kg bronzovou medaili.V roce 2000 B.Bikár obhájil titul mistra ČR ve váze do 54 kg. Antonín Vlačuha získal titul více mistra ČR ve váze do 48 kg a oba byli zařazeni do reprezentačního výběru ČR. V roce 2001 B. Bikár znovu exceloval na mistrovství ČR a získal další titul mistra ČR v boxu ve váze do 60 kg. 

pokrač.